Lazer epilasyon sonrasında cilt nasıl olmalıdır?

Lazer epilasyon sonrasında cilt nasıl olmalıdır?

Lazer Epilasyon Nedir?
İstenmeyen tüylere karşı uygulanan en etkili yöntemlerden biri olan lazer epilasyonu, son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Lazer epilasyon yöntemi ile istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün. Günümüzde lazer sistemlerinin gelişmesiyle birlikte istenmeyen tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz.
İstenmeyen tüylerden kurtulmanın pek çok yolu olsa da hiçbiri lazer epilasyon kadar kalıcı sonuçlar vermemektedir. Bu nedenle son dönemlerde lazer epilasyona olan talepte ciddi artış gözlemlenmiştir. Gelişen teknoloji ile yaygınlaşan lazer epilasyon, 1997 yılında Amerika gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından onaylanmıştır.
1990 yılında uygulanmaya başlanılan lazer epilasyonu uygulaması, ilerleyen teknoloji ile her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Lazer epilasyonu ile istenmeyen tüy kökleri lazer ışığı ile yakılır ve yok edilir. Lazer ışığı, ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışınları çevredeki dokulara zarar vermeden kıl köküne yoğunlaşır. Kıl kökünde oluşturduğu ısı ile kıl kökünü tahrip eden lazer ışınları, bölgenin istenmeyen tüylerden arınmasını sağlar.

Lazer epilasyon kimlere yapılmaz?
Lazer epilasyon güvenli ve konforlu bir yöntem olmakla birlikte bazı hastalıkları ve özel durumu bulunan kişilere uygulanamayabilir. Bunlar;
•    Hamileler,
•    Hamilelik şüphesi bulunanlar,
•    Kısırlık tedavisi görenler,
•    Kılları beyaz, sarı ve kırmızı renkte olanlar,
•    Ayva tüyü diye adlandırılan yumuşak ve az görünür şekilde tüylere sahip olanlar,
•    Hormon bozukluğu olanlar ve bunun için tedavi görmeyenler ya da tedavi aşamasında olanlar,
•    Cildinde aktif bir lezyon, açık yara bulunanlar,
•    Cilt kanseri teşhisi konanlar veya cilt kanseri tehlikesi bulunanlar,
•    Güneşlenmekten ya da solaryuma girmekten dolayı teni bronz olanlar,
•    Lazer epilasyonundan hemen sonra uygulama bölgesi güneşe maruz kalacak olanlar,
•    Son 1 ay içinde cildi soyarak gerçekleştirilen peeling yaptıranlar,
•    Son 6 ay içinde Roacutan kullanmış olanlar,
•    Kanıtlanmış bir zararı bulunmamakla birlikte 17 yaşın altındaki ergenlere lazer epilasyon uygulaması çok da uygun görülmez.

Lazer epilasyon öncesinde cilt nasıl olmalı?
Lazer epilasyon, bronzlaşmış cilde uygulanmadığı için genellikle kış aylarında, yani yazın bronzluğunun hafiflediği dönemlerde lazer epilasyon uygulanır. Bu bakımdan kendi rengine dönmüş teninizi temizleyin, kurulayın ve lazer epilasyona gidin. Gitmeden önce her hangi bir krem, parfüm gibi bir kimyasalı cildinize sürmemenizde fayda var. Hava nasıl olursa olsun, epilasyon sonrasında dışarı çıktığınızda epilasyon bölgesinin güneş görmemesi için kapalı kıyafetlerle gitmeniz doğru olacaktır. Lazer epilasyona gitmeden öncesinde çıkmış olan tüylerinizi ağda ya da cımbız gibi kökünden alan yöntemler değil, jilet gibi yüzeyden temizleyen yöntemler kullanın. Hatta epilasyon seansından 1-2 gün öncesinde jilet yaparsanız bu süre içinde kıllar biraz yüzeye doğru çıkmış olur, kıl kökleri daha net görülebilir. Bu sistemde kıl kökleri ne kadar görünür olursa, lazer epilasyon uzmanının doğru yere ışın gönderebilmesi o kadar mümkün olur.

Lazer epilasyon sonrasında cilt nasıl olmalı?
Uygulamayı yapan uzman, lazer epilasyonda kullanılan cihaz ve sizin ten, tüy renginiz bu işlemdeki başarıyı, seans sayısını ve izlenen yolu belirlemektedir. Lazer epilasyon öncesinde olduğu gibi sonrasındaki cilt bakımı ve diğer önlemleri de uygulamayı yapan uzamanın belirlemesinde fayda var. Ancak genel olarak belirtmek gerekirse; lazer epilasyon sonrasında cildin hassasiyetine bağlı olarak hafif kızarıklıklar, şişlikler meydana gelebilir. Bunu önlemek ve hafifletmek adına lazer epilasyon uzmanının önerdiği kremleri, losyonları kullanmak doğru olacaktır. Bunun için kesinlikle antibiyotik içeren kremler değil, daha çok günlük nemlendiriciler ya da ağrı giderici hafif kremler tercih edilmelidir. Lazer epilasyondan hemen sonra sıcak su ile duş almak, cilde kese yapmak ya da cildi kurutacak sabunlar asla kullanılmamalıdır. Bunun tam tersi olarak ılık ya da soğuk bir duş ve kese yapmadan nemlendirici duş jeliyle vücudu temizlemek yeterlidir. Ayrıca lazer epilasyon uygulanan bölgenin 1-2 gün boyunca asla güneşe maruz kalmaması, sonrasında ise güneşe çıkmadan önce yüksek korumalı güneş kremlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Bu bakımdan aslında en doğru olan lazer epilasyona güneş ışığının etkisini yitirdiği Kasım ayında başlayıp, Nisan ayına kadar tüm vücudu kıllardan arındırmaktır.

Lazer epilasyon sonrasında cilt nasıl olmalıdır?