LAZER EPİLASYONDA HANGİ SİSTEMLER KULLANILIR?

LAZER EPİLASYONDA HANGİ SİSTEMLER KULLANILIR?

LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkisi, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır. Lazer, tek bir dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık enerjisi demektir. Belirli dalga boylarındaki (pulse) lazer ışınları koyu renkli melanin pigmenti tarafından tutulmak şartıyla enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşmektedir. Bu özellikten yararlanarak lazer ışığı tıpta 40 yıldır çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

 

Lazer epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir. Bu sırada ortaya çıkan ısı kıl kökü hücresini tahrip eder. Tüylerdeki melanin cilttekine göre daha yoğundur. Bu da cildin zarar görmesini önler. Uygulama sonrası kıl köklerindeki tahribasyon sırasında kökler birbirine mühürlenir ve bu köklerin derinin yüzeyinden kendisini atması yaklaşık 21 gündür. Bu süreçte hastaların uygulama yapılan yerleri bol bol nemlendirmeleri gerekmektedir.

 

LAZER EPİLASYONUN AVANTAJLARI

  • Hastaların çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar.
  • Güvenilir bir yöntemdir.
  • Bacak, sırt gibi geniş alanlarda uygulama olanağı sağlar.
  • Az ağrılı bir yöntemdir, hastaların çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar.
  • Hızlı bir yöntemdir 1-2 saatte vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir.
  • Cilt üzerine allerjik bir yan etkisi yoktur, cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz, kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur.
  • Batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli tedavi yöntemidir.
  • Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

 

LAZER EPİLASYON KİMLERE YAPILABİLİR?

Ergenliğini tamamlamış kadın ve erkekler lazer epilasyon yaptırabilirler. Lazer epilasyon yaptıracak kişiler kliğimizde uzman doktorlarımızca muayene edilirler ve detaylı değerlendirme-bilgilendirme sonrasında tedaviye karar verilir. Hamilelik emzirme ilaç kullanımı epilasyon yapılacak bölgede aktif cilt enfeksiyonu varlığı ve ışık hassasiyeti gibi durumlarda tedavi bir süre ertelenmelidir.

 

LAZER EPİLASYONDA HANGİ SİSTEMLER KULLANILIR?

Epilasyonda Alexandrite ve ND-Yag, lazer sistemleri kullanılır. Bu lazer sistemlerinde temel farklılık kullanılan dalga boylarının farklı olmasıdır. Lazer epilasyon kullanılan dalga boyu ve soğutma sistemi farklılıklarına göre değişmek kaydıyla az acılı işlemdir. Ağda ve cımbızla alma gibi klasik epilasyon uygulamalarıyla kıyaslandığında daha az ağrılı ve kalıcı olduğu için tercih etmelisiniz.

 

Lazer ışını kılların sadece anagen evrede olan kısmına etkilidir. Dolayısıyla tek seans yeterli olmayacaktır. Memnun olacağınız netice elde edebilmek için kişiler arasında farklılıklar olmak kaydıyla 3- 8 seans uygulama yapmak gerekecektir.

LAZER EPİLASYONDA HANGİ SİSTEMLER KULLANILIR?