Nd:YAG Lazer Epilasyon Cihazının Yan Etkileri Ve Reaksiyonları Nelerdir?

Nd:YAG Lazer Epilasyon Cihazının Yan Etkileri Ve Reaksiyonları Nelerdir?

ALEXANDRİTE LAZER

 Alexandrite lazer epilasyon uzun süredir lazer epilasyon amacı ile kullanılan lazerler türüdür. Alex Lazer sadece açık cilt rengine sahip kişilerde kullanılabilmektedir. Alexandrite (755 nm) lazer ışınlarının hedefi kıllar olup çevre dokulara zarar vermeden melanin piğmentine yoğunlaşarak epilasyonu sağlar Alexandrite lazer Koyu cilt renklerinde kullanımı önerilmez. Alexandrite lazer ciltte derinlikten çok melanin ismindeki boya maddesi üzerinden etkidiğinden sırt ve kol bölgesi tüylerinde başarısı azdır. Alexandrite lazer bazen de burada da tüy artışı yapabilir. Alexandrite lazerler koyu tenlilerde ve bronz kişilerde de kesinlikle kullanılmaz.

 

Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?
Lazer işlemi, hastanın cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında kalıcı yan etkisi olmaz. Uygulama sonrasında, kısa süreli olarak hafif bir kızarıklık, kabarıklık, yanma görülebilir; bu da tedaviden sonraki birkaç saat içinde kendiliğinden geçmektedir. Çok hassas ciltlerde kızarıklık 2-3 gün devam edebilir.

 

ND-YAG

Nd :YAG lazerler, 1064 nm dalga boyu ile dokuya diğer lazerlere oranla daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahip lazerlerdir. Epidermisteki hiçbir kromofora yakalanmazlar. Hedefi melanin pigmenti değil kıl köküdür. Bu yüzden ince kıl, kalın kıl, veya kıl rengi fark etmeksizin başarılı sonuçlar verirler. Açık tenli ciltlerin yanında koyu ciltlere de rahatlıkla uygulanabilirler. Yanık riski olmadığından her mevsim kullanılabilirler. Çünkü long pulse Nd :YAG lazerler enerjilerini üst epidermal bölgede kullanmamaktadırlar.

Nd:YAG Lazerler FDA onaylı olup, 7-8 mm derinliğe kadar inebilmekte ve en derindeki tüy köküne de rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Nd:YAG Lazerler, ayrıca varis ve kılcal damar tedavisi, leke tedavisi gibi tedavilerde de başarılı bir şekilde kullanılan kombine cihazlardır.

 

Nd:YAG Lazer Epilasyon Cihazının Özellikleri Nelerdir?

Diğer cihaz çeşitlerine göre dalga boyu en derine inen lazer cihazlarıdır. Zencilerde dahi gönül rahatlığı ile kullanılabilen lazer epilasyon cihazıdır. Dalga boyunun derinliği; ışının kılın tamamen köküne inişini sağlar. Ve buda işlem esnasında ağrı-acı duygusunu tetikleyebilir. Bilindiği gibi epilasyon cihazlarının çoğuyla; damar ve kılcal damar tedavisi de gerçekleştirilir. Özellikle Nd:YAG cihazlar alanında en başarılı epilasyon cihazlarıdır. En güzel yanı ise; her cilt ve her kıl tipine uygulanıyor oluşudur. Deriye ışını gönderirken epidermis tabakasına zarar verilmez. Cihaz gönül rahatlığıyla yaz aylarında da kullanılabilen bir cihazdır.

 

Nd:YAG Lazer Epilasyon Cihazının Yan Etkileri Ve Reaksiyonları Nelerdir?

Ciddiyetini koruyacak ve daimi olabilecek bir yan etkisi yoktur. Seans devam ediyorken lazer ışını ile taranmaya maruz kalan kıl köklerinde kızarmalar ve kabarmalar gerçekleşecektir. Bu sizin cildinizin hassasiyetinden kaynaklanabileceği gibi, ayriyeten kıl köklerinize lazerin olumlu etki ettiğini ve kıl aktif köklerinin pasif hale getirildiğini göz önüne sermektedir. Bu esnada ağrı kapasitenizle doğru orantılı olarak hafifçe bir yanma duygusu veya acı duygusu olağandır. Değişkenlik gösterebilir.

 

İğneli Epilasyon

İğneli epilasyon, kıl köklerinin çok zayıf bir elektrik akımı ile yok edilmesi işlemine dayanan ve uzun yıllardan beri kullanılmakta olan bir epilasyon yöntemidir. Bu uygulama kıl köklerinin yapısı ve bu yapıya uygun olan kalınlıktaki yumuşak iğneler aracılığı ile yapılmaktadır.

Sonuç alınamayan lazer epilasyon uygulamalarında, tüy rengi ayırt edilmeksizin iğneli epilasyon ile başarı sağlanabilmektedir. Seans sayısı kişinin kıl yapısı ve yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir.

İğneli epilasyonda kullanılan iğneler kişiye özel ve steril olmalıdır. Aynı zamanda iğneli epilasyon uygulaması, tüm sağlık koşullarını sağlayan bir merkezde ve uzman kişilerce yapılmalıdır.

 

İğneli Epilasyon  Sonrası

Epilasyonu takip eden 24 saat içinde deriyi tahriş edebilecek parfüm, deodorant gibi kozmetik ürünlerinin sürülmemesi tavsiye edilir. Epilasyondan sonra ortalama 2-3 saat su değdirilmemeli ve cilt sıcak su ve kese ile tahriş edilmemelidir. Ilık su ve yumuşak bir sabunla uygulama alanı yıkanabilir. Enfeksiyon gelişmemesi için tedavi alanına antibiyotik içeren krem veya pomadların sürülmesi önerilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Cihazının Yan Etkileri Ve Reaksiyonları Nelerdir?