Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon vücutta istenmeyen kıllardan kurtulmayı sağlar. Cilde uygun lazer ışığı kıl kökünde yoğunlaşır, ısıya dönüşerek ve çevre dokulara zarar vermeden sadece kıl kökünü tahrip eder. Günümüzde lazer epilasyonda kullanılan en etkili ve güvenli lazerler Alexandrite lazer (dalga boyu 755nm) ve Nd YAG (dalga boyu 1064mn) lazerdir.   Alexandrite lazer ve Nd YAG lazer Polikliniğimizde mevcuttur.
 
Lazer eplasyonda kullanılan tüm cihazlarda çalışma prensibi olarak melanin hedef alınmıştır. Bu nedenle melaninin yoğun olduğu koyu ve kalın kıllarda başarı oranı yüksek olup melanin oranı düşük olan açık renkli kıllarda başarı oranı daha düşüktür. Ten rengi de başarıyı etkileyen diğer bir faktördür. Ten rengi koyu olanlarda cildin yüzeyel tabakalarında yer alan melanin fazla olduğundan yan etki riski yüksek olup epilasyon amacı ile verilen enerji de dağılacağından başarı oranı da düşüktür. Bronzlaşmış ciltte de yanık oluşmasını engellemek için çok dikkatli uygulama yapılmalı, belirgin bronzluk varsa  seans ertelenmelidir.
 
Lazer epilasyon güvenli midir? 
Lazerler tıpta tedavi amaçlı olarak yaklaşık 40 yıldır epilasyon amaçlı olarak da yaklaşık 20 yıldır kullanılmaktadır. Bu nedenle lazer üzerinde yapılan birçok araştırma sonucu lazer ışınlarının son derece güvenli olduğu ve uzun vadede hiçbir yan etkiye yol açmadığı saptanmıştır. Ayrıca lazer ışınları kanser ve enfeksiyon oluşumuna neden olmaz.
 
Lazer epilasyonda tek bir dalga boyunda verilen ışık yalnızca kıl ve kıl kökünde bulunan melanin pigmenti tarafından etkisini gösterdiği için kıl dışında hiçbir dokuya zarar vermez. Bu nedenle çok güvenlidir ve kanserojen etkisi yoktur. Lazer epilasyonun güvenilirliği ve kalıcı etkinliği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.
 
Lazer epilasyon öncesi ve sonrası neler yapılmalıdır?
Lazer epilasyon öncesinde uygulama yapılacak bölgedeki kıllara 1-2 hafta ağda, cımbız ve ip gibi kökten alma işlemi yapılmamalıdır. Tüyler uzun ise gereksiz enerji kaybını önlemek için uygulamadan 3 gün önce kısaltılmalıdır. Kökleri yanan kıllar uygulama sonrasında 1-2 hafta içinde dökülür. Seans öncesinde aşırı güneşlenme ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Uygulama sonrasında ve seans aralarında düzenli güneşten koruyucu krem önerilmelidir.
 
Lazer epilasyonda yan etkiler nelerdir? Nasıl önlenebilir?
Lazer epilasyon sırasında hafif bir yanma olmaktadır ve uygulama sonrasında birkaç saat süren geçici kızarıklık olmaktadır. Bronz tenlerde ve esmer kişilerde yanık ve geçici leke riski yüksektir. Bu nedenle lazer epilasyon uygulamaları mutlaka bu konuda deneyimli uzman hekim kontrolünde yapılmalıdır. Güzellik salonlarında ve kuaförlerde lazer epilasyon yapılması yasak ve tehlikelidir.
 
Seans aralıkları nedir?
Lazer epilasyonda seans aralıkları uygulama bölgesine göre değişmektedir. Kol, bacak, genital ve koltuk altı gibi vücut bölgelerinde ortalama 8 hafta, yüz bölgesinde ise 6 haftadır. Seanslar ilerledikçe bu süre de uzamaktadır. Daha sık aralıklarla uygulama yapılmasının bir faydası yoktur.
 
Seans sayısı nedir?
Lazer epilasyonda gerekli seans sayısı kılların renklerinde, kalınlıklarında ve büyüme evrelerindeki (büyüme, duraklama ve dinlenme) farklılıklardan dolayı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir. Lazer epilasyonda yalnızca büyüme evresi kıllar etkilenir. Kesin bir seans sayısı verilememekle birlikte  ortalama olarak vücut bölgelerinde 4-6 seans, yüz bölgesinde 8-10 seans yeterli olmaktadır. Kıl rengi, kıl kalınlığı, cilt rengi, uygulama bölgesi ve kişinin hormonal durumu seans sayısını ve başarı oranını etkiler.
 
Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?
Lazer epilasyon 12 yaşından itibaren kıl gelişimini tamamlamış olan herkese ve tüm vücut bölgelerine uygulanabilir. Işık duyarlılığı olan ilaç kullananlarda uygulama yapılmamalıdır.
 
Seans süresi nedir?
Seans süresi uygulama yapılan bölgeye göre değişir. Tüm vücut yaklaşık 1 saat, koltuk altı 5-10 dakika, bıyık 3-5 dakikadır.
 
Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir?
Lazer epilasyon gözleri uygun bir gözlükle direk ışıktan koruma şartı ile tüm vücut bölgelerine uygulanabilir.
 
Lazer epilasyonda başarı oranı nedir?
Koyu renkli ve kalın kıllarda çok daha iyi sonuçlar alınmakta ince ve açık renkli kıllarda  ise yanıt daha azdır. Beyaz, sarı ve kızıl renkteki kıllarda lazer etkisizdir. Yaş, genetik yapı, hormonal durum, cilt tipi, kıl yapısı lazer epilasyon sonucunu etkilemektedir. Beyaz tenli kalın ve siyah kıllara sahip kişilerde sonuç daha erken alınmaktadır. Lazer epilasyon batık kıllarda da etkilidir.
 
Kliniğimizde kullanılan lazer epilasyon cihazları;
Alexandrite Lazer : Amerikan Cynosure Apogee 5500 Long Pulsed lazer cihazı
Nd Yag Lazer : Amerikan  APOGEE ELITE 1064 nm lazer cihazı
 
 
 
 
 
 

 

Lazer Epilasyon