Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon lazer ışınlarının, kıl köküne ulaştırılarak kıl hücresinin hasarlandırılması ve yeni kıl üretiminin engellenmesinin sağlanmasıdır. Bu işlem profesyonel cihazlar ve uzman kişilerce uygulanacak ciddi bir tedavidir. Lazer epilasyonun etkisi FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından ilk defa 1997 yılında onaylanmıştır ve o zamandan beri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. İstenmeyen kıllar tüm dünyada bir çok insan için can sıkıcı ve önemli bir sorundur. Öyle ki bu durum insanların sosyal ve mesleki hayatını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. İnsanın kendine olan güvenini kaybetmesine neden olur. Bu güvenin tekrar kazanılmasında şüphesiz lazer epilasyon büyük öneme sahiptir.
 
Lazer Epilasyon Çeşitleri
Lazer epilasyon her bünyede ve hatta aynı kişinin farklı bölgelerinde dahi aynı etkiyi göstermez. Bu durumda farklı dalga boylarında atışlar yapabilen cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. En yaygın kullanılan lazer epilasyon çeşitleri:
 
Alexandrite Lazer: Alexandrite (755 nm) lazer ışınlarının hedefi kıllar olup, çevre dokulara zarar vermeden melanin pigmentine yoğunlaşarak epilasyonu sağlar.
 
ND:YAG Lazer: ND:YAG (1064nm) lazer ışınları ise hemoglobin üzerine yoğunlaşarak kıl köklerini besleyen kılcal damarları etkileyerek epilasyonu sağlar.
 
Kıllanmanın Nedeni Nedir?
İstenmeyen kıl ve tüylerin oluşma sebepleri kişiden kişiye değişik olmakla birlikte genel olarak;
Ağda, cımbız vs. yöntemler
Ergenlik ve menopoz
Genetik, hormon dengesizliği
Doğum sonrası hormonlarda oluşan değişimler
Doğum kontrol hapları
Tüy bezlerinde oluşan sorunlar
Kortizon
Depresyon
Adrenalin salgısı olarak sayılabilir.
 
Lazer Epilasyon Her Bölgeye Uygulanır Mı?
Lazer epilasyon uygulaması yapılmayan ve sakıncalı bulunan bölgeler:
Skar ve açık yaralar
Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgeler
Et beni
Saç dipleri
Göz ve kirpik çevresi
Dövme üzerine (lazer dövme içerisinde ki pigmenti hedefleyeceğinden dövmede bozulmalar olabilir)
Lazer Epilasyon Tedavisi İçin Kaç Yaşında Olmak Gereklidir?
12 yaşından itibaren lazer epilasyon yapılabilir. 
 
Hangi Ten Renginde Hangi Lazer Etkilidir?
Genel anlamda, ten renginin açık olduğu kıl-tüy renginin ise koyu olduğu kişilerde Alexandrite Lazer ile en başarılı sonuçlar alınmaktadır. Daha esmer kişilerde Nd:Yag lazer kullanılmaktadır.
 
 

 

Lazer Epilasyon