Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Hemen hemen her bölgedeki istenmeyen tüylerin giderilmesi için yaklaşık 20 yıldır uygulanan lazer epilasyon, özellikle açık tenli ve koyu renk tüylü kişilerde son derece etkili sonuçlar vermektedir. Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer ışınları vasıtasıyla yok edilmesi işlemidir. Lazer epilasyon sırasında lazer ışını deriden geçip kıl köküne ulaşır, lazerin ısısı kıl folikülüne zarar vererek tekrar kıl üretimini engeller. 
 
LAZER EPİLASYON NASIL YAPILIR?
Lazer, istenmeyen tüylerin giderilmesi  için yapılır. En sık yapılan alanlar bacak, kol altı, dudak üstü, çene ve bikini bölgesidir. Tek yapılmayan alan göz kapağı ve çevresidir. Kıl rengi ve cilt tipi lazer epilasyonun başarısını etkiler. Örneğin; lazer ışınları kılın kökündeki melanini hedeflediği için açık tenli ve koyu renk tüylü kişiler de çok etkiliyken, beyaz, gri, kızıl veya sarı tüylerde genellikle etkili değildir. Teknolojideki ilerlemelerle koyu tenli kişilerde de etkili olmaya başlamıştır.
 
NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Lazer epilasyon, göz kapağı veya çevresine göze ciddi zarar verebileceği için uygulanmamalıdır.
Lazer epilasyon yaptıracak kişilerin bronzlaşmayı engellemeleri veya güneşten 6 hafta uzak kaldıktan sonra epilasyon yaptırmaları önerilir.
 
LAZER EPİLASYON NASIL ETKİ EDER?
İnsan derisi ışığı geçirgendir. Kıl ise ışığı geçirmez, çünkü içinde bol miktarda bulunan siyah renkli melanin maddesi ı¬şığı emer. Böylece lazer ış¬ığı kıl kökünde oldukça yoğunlaş¬arak ısı enerjisine dönüş¬ür. Isınan kıl kökünde kılı üreten hücrelerde kalıcı hasar olur ve bu durum kıl kökünün kıl üretme fonksiyonunun kaybolmasına neden olur. Böylece birbirini izleyen seanslar sonunda kıllar uzun süreli olarak yok edilir. Fakat derinin diğer bölümleri ı¬şığı geçirgen olduğu için, bu bölgelerde ısı yoğunlaşmadığından herhangi bir yan etki görülmez.
 
LAZER EPİLASYONUN DİĞER TEDAVİLERE GÖRE AVANTAJLARI NEDİR?
İğneli epilasyon ile kıyaslandığında lazer iş¬lemi ağrısız ve oldukça kısa süren bir uygulamadır. Örneğin dudak üstü 1-2, koltuk altları ise 3-5 dakika gibi bir sürede istenmeyen kıllardan temizlenir. Lazer epilasyon geniş¬ bölgelere hatta tüm vücuda aynı seansta uygulanabilir. 
 
LAZER EPİLASYON BAŞARILI MIDIR?
Lazer epilasyon uygulamalarında başarılı sonuç elde etmek için cilt rengi ve kıl yapısına uygun lazer tipi ve dozu seçilmelidir. Seansların düzenli aralıklarla tekrarlanması, sonucun daha başarılı ve hızlı olmasını sağlamaktadır.
 
LAZER EPİLASYON GÜVENLİ MİDİR?
Lazer tekniği tıpta yaklaş¬ık 30-40 yıldır güvenle kullanılmaktadır. Son 10-15 yıldır da lazer epilasyon yaygın șekilde kullanılmaya bașlanmıștır. Ayrıca lazerin kanser yapıcı etkisi yoktur. Ama yine de Dermatoloji uzmanının kararı olmadan çe¬şitli ben ve kahve renkli lekelere lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Poliklinigimizde FDA (Amerikan gıda ve ilaç onay dairesi) ve CE onaylı Alexandrite ve ND:Yag lazer epilasyon cihazları kullanılmaktadır.
 
LAZER EPİLASYON SEANSLARI NASIL DÜZENLENİR?
Vücudumuzdaki kılların büyüme (anajen), duraklama (katajen), dökülme (telojen) evreleri vardır. Bölgelere göre değișebilmekle beraber kıllarımızın yaklașık %30-70'i telojen evresindedir. Kılın ışığa en duyarlı oldugu an anajen evredir. Bu nedenle uygulamanın belli aralıklarla tekrar etmesi gerekir. Seans sayısı uygulama yapılan vücut bölgesi, cilt rengi, kıl rengi, kılın inceliği- kalınlığı, hormonal faktörlere göre değișir. Kalıcı çözüm için ortalama 5-8 seans gerekir. Seans aralıkları uygulama alanına göre değișebilir. Genellikle uygulamalar 4-8 haftada bir yapılır.
 
LAZER EPİLASYON AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?
İş¬lem sırasında ağrı duyumu ki¬şiye göre değiş¬mektedir. Bu ağrı çoğunlukla dayanılabilir niteliktedir ve genellikle lastik çarpması, iğne dokunması hissi gibi tanımlanır. Seans sonrasında birkaç dakika süren kızarıklık olabilir, geçicidir ve hastaların günlük aktivitelerini etkilemez.
 
LAZER EPİLASYON YAZ AYLARINDA UYGULANABİLİR Mİ?
Tedavi yaz aylarında da uygulanabilir. Fakat, uygulama yapılacak ki¬şiler uzmanın önereceği güne¬şten korunma yöntemlerini dikkatle uygulamalıdır. Ayrıca bronz tene uygulama yapılmamalı, uygulama sonrasında ise güneş¬te uzun süre kalınmamalıdır.
 
UYGULAMA ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER
Lazer epilasyon uygulamasından en az 1 ay öncesine kadar ağda, cımbız, ip gibi kılları kökten alan yöntemlerin uygulanmamı¬ş olması gerekir. 
En az 1 ay öncesinden güneș banyosu yapılmamıș ve solaryuma girilmemi¬ş olmalıdır. 
Uygulamadan 3 gün önce bölgenin tıraş makinesi (Trimmer) ile tıraş¬ edilmesi yeterlidir. 
Lokal anestezik krem uygulanmasına genellikle etkin soğutma sistemi nedeni ile gerek duyulmamaktadır. Ağrı eșiği düş¬ük olan hastalara gerektiğinde lokal anestezik kremler uygulanabilmektedir.
 
 

 

Lazer Epilasyon