Lazer Epilasyon Hakkında Bilgiler

Lazer Epilasyon Hakkında Bilgiler

Lazer Epilasyon Nedir? 
Lazer günlük hayatımıza 40-50 yıl önce girmiştir. Lazer, özel olarak bir dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demetidir. Lazer epilasyon ise bu özel ışık demetiyle yapılan epilasyon yöntemidir. Hızlı bir şekilde gelişen çalışmalar sonrasında epilasyon alanında yerini almıştır. 1997 yılında FDA onayı aldıktan sonra, son derece güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Özel dalga boyları ile özel dokuları seçmektedirler, buna seçici geçirgenlik denmektedir.

Kılın yapısındaki melanin pigmentinin yani kılı renk veren maddenin lazer tarafından seçilmesi, kılın ileri derecede ısınması ile birlikte kıl kökünün tahrip olması ve o kıl kökünden yeni bir kıl çıkmaması durumudur. En kısa anlatımı ile vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmanız için kalıcı bir yol sağlayan bir güzellik uygulamasıdır. Güzellik ve estetik kliniklerinde yapılan bu uygulamada, kıl kökleri lazer ışığı ile tahrip edilir ve bir daha çıkmaması hedeflenir.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanır?
Lazer epilasyon 12 yaşından büyük (ergenlik çağına gelmiş) kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. 

Lazer Epilasyon Hangi Bölgeler İçin Uygundur?
Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki kıl köklerine lazer epilasyon uygulanabilir.

Lazer Epilasyon İşlem Süreleri Nedir?
Lazer epilasyon seans süreleri lazer epilasyonda kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 – 6 dakikada, bıyık 1 – 2 dakikada, bacaklar 1 saatlik sürede yapılabilir.

Lazer Epilasyon için Tek Seans Yeterli Olur mu ? 
Lazer epilasyon için tek seansta sonuç almak mümkün değildir çünkü kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama anında olgun fazda (anogen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (katogen) ve gerileme (telogen) fazlardaki kıl kökleri etkilenmezler. Bölgeye göre değişmekle birlikte her bir epilasyon seansında uygulanan alanın % 20 si anojen fazdadır. Yani % 20 kıl kökü yakılabilir. Bu nedenle ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir.

Lazer Epilasyon Seansların Aralıkları Ne Kadardır?
Lazer epilasyon seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişebilmektedir.

Erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir mi?
Lazer Epilasyon cinsiyet fark etmeksizin kıl kökleri uygun olan erkeklere uygulanabilir. Uygulama yaptıranların yaklaşık %35-40 kadarı erkektir.

Lazer Epilasyon Öncesinde Yapılması Gerekenler Nedir? 
•    Lazer epilasyon uygulanacak bölgeye 20 gün içerisinde kökten alım işlemi yapılmamış olması gerekmektedir.
•    Uzayan kıllar yüzde makasla vücutta jiletle kısaltılmalıdır.
•    Lazer epilasyon uygulamasından 15 gün öncesine kadar güneşe çıkılmamış ve solaryuma girilmemiş olması gerekmektedir.
•    Uygulama yapılacak bölgedeki kıllara sarartma yapılmamış olması gerekmektedir.
•    Lazer epilasyon uygulanacak bölgeye makyaj yapılmamış olmalıdır.
•    Son altı ay içerisinde roaccutane kullanan kişilere lazer epilasyon uygulanamaz.

Lazer Epilasyon Sonrasında Yapılması Gerekenler Nedir? 
•    Lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra bazı hassas cilde sahip kişilerde hafif kabarıklık kızarıklık oluşabilir. Kişinin cilt hassasiyetine göre 1 saat ile 1 gün arasında kızarıklık geçecektir.
•    Kişi lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra ılık duş alabilir, cildi tahriş edecek kese ve peeling işleminden 1 hafta süreyle uzak durmalıdır.
•    Lazer epilasyon uygulamasından sonra 3 gün süreyle güneşe çıkılmamalı çıkılacaksa mutlaka 30 ve üstü koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.
•    Lazer Epilasyon uygulama sonrasında tüyler 3 ile 15 gün içerisinde hafifçe uzayarak kendiliğinden dökülecektir. Çok kuru cilt yapısına sahip kişilerde dökülmeler 20 günü bulabilir. Nemlendirici kullanarak cilt normalleştirilirse dökülme daha hızlı olacaktır.
•    Uygulamadan 15 ila 20 gün sonra kontrol seansına gelinmelidir. Kontrol seansına kadar tüyler kısaltılmamalıdır.
•    Seans aralıklarında kökten alma işlemi yapılmamalı sadece kısaltılmalıdır. Seanslarınıza düzenli gelmenin uygulamadan gerekli etkiyi almanız açısından önemlidir.

Lazer Epilasyon Hakkında Bilgiler