Lazer Epilasyon Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Lazer Epilasyon Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve sağlıklı yoludur. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir.

 
Lazer kıllara nasıl etki eder? 
Lazer ile kıl köklerindeki hücreler yakılarak hasara uğratılır. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışını, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tüm epilasyon lazerleri kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün papilla denilen kıl üretici kısmının yok edilmesi gereklidir.

 

Lazer epilasyon hangi bölgeler için uygundur?
Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir.
 
 

Tek bir seans lazer epilasyon ile tüylerden kurtulmak mümkün müdür?
Kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde olmadığından tek bir seans yeterli olmaz. Uygulama anında ancak olgun fazda (anogen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (katogen) ve gerileme (telogen) fazlardaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seans sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hatta seans sayısı aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre de değişir.
 
Kaç seans gerekir?
Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek uygun olmaz. Lazer epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bu sayede kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Seanslar kılları anajen (büyüme) safhasında yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır.Kıl oluşumunda gerekli olgunlaşma evresinin tamamlaması beklenmelidir. Vücut bölgeleri için ortalama 5-8 seans, yüz bölgesindeki daha ince kıllar için ortalama 6-12 seans gerekecektir.
 
 

Seanslar arası süre ne kadardır?
Seans aralıkları yüz bölgesi için 4 haftada bir, vücut bölgesi için 6-8 haftada bir tekrarlanmaktadır. İlerleyen seanslarda bu süreç uzamakta daha uzun aralıklarla lazer epilasyon seansı uygulanmaktadır.
 

Lazer epilasyon zararlı mıdır?
Lazer iyonize olmayan enerjidir. Bu nedenle da hücre mutasyonu etkilenmez. Lazer epilasyon da kullanılan tüm lazer tipleri yalnızca kıl folüküllerini (kılın kök hücrelerini) hedefler.
 

Lazer epilasyon kimler için uygundur?
12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez.
 
Yan etkileri var mıdır?
Lazer bir çeşit ışıktır, ışın değildir. Doğru uygulandığında her hangi bir kalıcı yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak seans öncesinde uygulanan anestezik etkili kremler ile bu durum en aza indirilir. Uygulama sonrasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir, normaldir.

 
Öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Uygulama yapılan bölgenin en az 15 gün güneşe maruz kalmaması gerekir. Lazer epilasyon uygulamasına geçmeden evvel tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya ip gibi köke yönelik müdahalenin lazer epilasyondan önceki son 3 haftada yapılmaması şarttır. İlerleyen seanslarda lazer uygulamasından 3 gün önce bölgenin evde uygun şekilde jilet ile traş edilmesi vakit kaybını önler.
 
 

Sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?
Güneşlenmekten kaçınılmalı ve güneşe maruz kalan bölgeler için güneş kremi kullanılmalıdır. Bunun dışında nemlendirici bir krem kullanımı faydalı olabilir.
 
 

Erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir mi?
Erkeklere lazer epilasyon yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır. Uygulama yaptıranların yaklaşık %35-40 kadarı erkektir.
 
 

Lazer kıl dönmesinin tedavisinde etkili midir?
Bu durumun en güncel ve etkin tedavisi ters büyüyen bu kılları ortadan kaldıran lazer epilasyon yöntemidir. Kıl dönmesi bazen kalça arasında ameliyat gerektirebilecek kadar ciddi olabilir. Bu bölgede kıl apse halini almadan lazer epilasyon uygulanırsa ameliyata gerek olmadan başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Ameliyat olmuş kişilerde bu hastalık bazen tekrarlayabilir. Bu sebeple hastalığın tekrar etmemesi için ameliyat yarası iyileştikten sonra lazer epilasyon yapılabilir.
 
 

Lazer epilasyonun  sonuçları kalıcı mıdır?
Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyon çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Lazer Epilasyon Hakkında Bilmek İstedikleriniz