Lazer Epilasyon Hakkında

Lazer Epilasyon Hakkında

Lazer Epilasyon

Merkezimizde FDA ve CE onaylı Cynosure Alexandrite Lazer sistemi ve Nd-Yag sistemi kullanılmaktadır. Açık tenli kişiler için Alexandrite sistemini, koyu tenli veya bronzlaşmış kişiler için ise Nd-Yag sistemini tercih etmekteyiz.  Hiçbir lazer epilasyon sistemi beyaz, kızıl ve ya çok açık tüylerde sonuç vermemektedir.  Bu gibi durumlarda uygulanacak tek yöntem iğneli epilasyondur.

 

Lazer sürecinde öncelikle lazer epilasyon uygulanacak bölge temizlenir. Bu bölgede ki uzun kıllar kısaltılarak lazer uygulaması için uygun boya getirilir. Tüylerin cımbızla tutulabilecek uzunlukta olması lazer için yeterlidir. Daha sonra ise lazer epilasyon cihazı uygulama alanının rengine, tüylerin kalınlığına ve rengine göre ayarlanır. Daha sonra ise tüylenme olan bölge taranır.  Kullanılan lazer ışının dalga boyuna uygun olan gözlük kullanılması zorunludur. Ayrıca, cildin üst tabakasını korumak için özel soğutucu sistemler kullanılmasında büyük fayda vardır.


Uygulama, ten rengine ve kıl rengine en uygun olan lazer epilasyon cihazı ile yapılır. Lazer epilasyon yapılan bölgedeki kıl yoğunluğuna ve şekline göre birkaç dakika veya birkaç saat sürmektedir. Lazer epilasyondan sonra cilt üzerinde, birkaç saat içerisinde geçmek üzere hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi oluşabilir.


Seans süreleri genelde 15 dakika ile 45 dakika arasında geçmekte ve seans aralıkları 4 ile 8 hafta olarak değişmektedir. Lazer epilasyon uygulaması bitmesi için gereken seans sayısı da ortalama 6-10 seans arasıdır.  Bu sayı kılların farklı evrelerde olmasından dolayı değişiklik gösterir. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen veya telojen fazda olması tedavi açısından önemlidir. Bilindiğinin tersine lazer epilasyon uygulaması hem kısa sürmekte, hem de kısa zamanda istenen sonuca ulaşılmaktadır.

 

Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık ten renkli ve koyu kıla sahip kişilerdir. Bu kişilerin kılların tamamen bitmesi diğer kişilere oranla daha kısa sürer. Orta ten rengi koyu kıl türüne sahip kişilerde de başarı yüksektir. Açık ten rengi ve açık kıl rengine sahip kişilerde ise başarı oranı daha düşüktür. Fakat, koyu ten rengi beyaz veya gri kıl rengine sahip kişilerde ise sonuç almak mümkün değildir.

 

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ

·        Lazer Epilasyon yapılacak bölgede ki kıllara son 20 gün içerisinde cımbız ve ağda ile müdahale edilmemiş olması gerekir.

·        Uygulama yapılacak alanda ki kıllara sarartma ya da boyama işlemleri yapılmamış olmalıdır.

·        Lazer yapılacak bölge temiz olmalı, uygulama yapılacak bölgede makyaj olmamalıdır.

·        Uygulama yaptıracak kişi güneş ya da solaryumdan bronzlaşmamış olmalıdır.

·        Uygulamanın 3 gün öncesinde vücut bölgesindeki tüyleri jilet ile, yüz bölgesi ise makas ile kısaltabilir.

LAZER EPİLASYON SONRASI

·        Lazer Epilasyon sonrası en az 2 gün güneş ışınına maruz kalınmamalıdır. Özellikle güneşli günlerde, yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kullanılmasını tavsiye ederiz.

·        Lazer Epilasyon uygulaması sonrası kişinin hassasiyetine bağlı olarak, 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık olması normaldir. Bazı kişilerde ise uygulama yapılan bölgede hafif kızarıklık veya nadiren kabuklanma oluşabilir.

·        Epilasyon uygulanan bölgede ki kıllar 10 gün içerisinde dökülür. Dökülmeyen kıllar için 15 gün sonra ücretsiz kontrol seansı yapılır. Bu süreden sonra yapılacak kontrol seansları kılın oluşum evresini etkileyip sonuç alınmasını engeller. Bu sebeple, belirli bir zaman geçtikten sonra tedavi süreci bozulmaması için kontrol seansına alamamaktayız.

·        Lazer epilasyon uygulamasından sonra ki bir hafta boyunca cildi tahriş edici uygulamalar (peeling, kese…) yapılmamalıdır.

·        Her bir lazer epilasyon seanslarında tüy oranınız %15 – %20 arası azalır. Lazer epilasyon seanslarına sürekli devam ettiğinizde istediğiniz sonuca kısa sürede ulaşırsınız. İyi sonuç alabilmeniz için seans zamanlarını geçirmemeniz gerekir.

 

LAZER EPİLASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

·        Lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra cilt üzerinde hafif kızarıklık ve kabarıklık olması normal bir durumdur. Uygulama yapılmış bölgede güneş yanığına benzer hafif bir şişlik olabilir. Özellikle bu şişlik kıl kökleri etrafında gözükür.  Çoğu kişide bu kızarıklık birkaç saat içerisinde geçmektedir.

·        Doktorunuzun önereceği nemlendirici krem uygulaması ise cildin kendini yenilemesinde yardımcı olacaktır.

·        Lazer epilasyon seansları boyunca ağda, cımbız, ip gibi yöntemler kullanılmamalıdır.

·        Uygulama yapılan bölgeyi temizlemek için hafif, içerisinde alkol olmayan ve cildi kurutmayan ürünler kullanmak gereklidir.

Lazer sonrası kesinlikle güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalınmama

Lazer Epilasyon Hakkında