Lazer Epilasyon – Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon – Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve pratik yoludur. Lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen kıl köklerinin lazer ışınları ile yok edilmesi işlemidir. Bir başka tanımı ise; Lazer epilasyon cihazının ürettiği lazer enerjisini cilt ve tüy çevresine zarar vermeden direkt kıl kökünü tahrip etme işlemidir. Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışmalar yapılan bu işlem 1990’ların sonuna doğru ticari olarak yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı. Lazer epilasyonun gözlemlenebilir etkisi dermatoloji toplulukları tarafından kabul edildi ve bu amaca yönelik üretilen araçlarla kliniklerde uygulanmaya başlandı.
 
Lazer ışığın spesifik bir dalga boyu ve çarpma süresi ile kıl köklerinin bulunduğu hedef deri üzerinde en fazla, çevredeki deri üzerinde ise en az etki oluşturma prensibi ile çalışır. Lazer epilasyon hedef deri içerisinde kılın büyümesini sağlayan kıl köküne ve siyah madde melanin pigmentini yok eder. Lazer epilasyon, kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlar.
 
Lazer uygulamaları gelişen teknoloji ile hızla dünyamıza girmiş, etkili ışınlardır. Çok kuvvetli bir enerjiye sahip olan ışınlar, insan sağlığına zarar vermeyecek orana indirilerek sağlık ve güzellik sektöründe uygulanmaktadır. 
 
Lazer Epilasyon Uygulanmaması Gerek Hastaları
Gri, beyaz, kızıl tüye sahip hastalar, güneşlenmiş hastalar, yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görenler, hipopigmentasyon eğilimi olanlar, Tetracyclne veya retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaç alanlar olarak sıralanabilir. Bu ilaçların lazer epilasyon tedavisinden üç veya dört hafta önceden kesilmesi gerekir. Ayrıca Herpes hikayesi olanlarda lazer epilasyon uygulanmamalıdır.
 
Lazer Epilasyon Kimler İçin Uygundur?
12 yaşını tamamlamış, bayanlarda ise ilk regli döneminden 1 yıl geçen herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez.  Sarı beyaz kızıl tüylerde sonuç almak mümkün değildir. Bu renk kıllar için iğneli epilasyon kesin çözümdür.
 
Hangi Bölgelere Lazer Epilasyon Uygulanabilir?
Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç, tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir. Yüz, kulak, ense, kol, koltuk altı, bütün bacak, genital bölge, bikini bölgesi, sırt, göbek, el, ayak tüm bölgelerde lazer istenmeyen tüyler için çözümdür.
 
Lazer Epilasyon Seansı Kaç Dakika sürer?
Her seansın süresi farklıdır bu süre lazer epilasyonda kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5-6 dakikada, bıyık 1-2 dakikada, bacaklar 1 saatlik sürede yapılır.
 
Lazer Epilasyon Yaparken Acı Hisseder miyim?
Tedavi sırasında ağrı hissedilmemektedir, kişiden kişiye göre acı eşiği değişkenlik göstermek ile beraber, yeni teknoloji lazer cihazları ile çok fazla bir acı hissetmezsiniz, sadece hafif yanma gibi bir acı hissedebilirsiniz. Hiç ağrı hissetmemek normal bir durum değil. Gerçekte etkin bir epilasyon cihazı kıl kökünü yaktığı için mutlaka hafif acı hissettirmelidir.
 
Lazer Epilasyon Kaç Seans Sürer?
Kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama anında olgun fazda (anogen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (kaogen ) ve gerileme (telogen ) fazlardaki kıl kökleri etkilenmez. Bölgeye göre değişmekle birlikte her bir epilasyon seansında uygulanan alanın % 20 anojen fazdadır. Yani %20 kıl kökü yakılabilir. Vücut bölgelerinde ortalama 6-8 seans yüz bölgesinde 10-12 seans arasında sonuç sağlanmaktadır.
 
Erkekler İçin Lazer Epilasyon?
Günümüzde erkeklere lazer epilasyonda yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır. Uygulama yaptıranların yaklaşık %35 -40 kadarı erkektir.
 
Lazer Epilasyondan Sonra Kıllar Tekrar Çıkar mı?
Günümüzde lazer epilasyonunda kalıcı sonuçlar vermektedir. Lazer ile kökler tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA’nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyonun çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hormonal bozukluğu olan kadınlarda yeni kıllanma oluşabilmektedir. Yeni kıl oluşumu gözlenen kişilerde hormon tetkik ve tedavisi gerekebilir.
 
Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir?
Hiçbir medikal tedavinin sonrasında oluşabilecekler için garanti verilemez ve lazer epilasyon da bir istisna değildir. Yan etkiler geçici veya kalıcı olabilir ve bunda sizin cilt/tüy kökü tipiniz etkin rol oynayacaktır. Koltuk altında ter bezlerine zarar verdiği, genital bölgeye çalışılırsa kısırlığa sebep olduğu şeklinde söylemler doğru değildir. Bu şekilde sonuçlara işaret eden herhangi bir klinik çalışma sonucu bulunmamaktadır. Lazer röntgen ışınları gibi vücutta kalıntı bırakmaz, kanserojen değildir. 
 
Lazer Epilasyonda En Uygun Dönem Ne Zamandır?
En etkili ve kalıcı tüylerden kurtulma yöntemi olarak bilinen lazer epilasyonun en uygun dönemi sonbahar ve kış aylarıdır. Özellikle yeni çıkan cihazlarla çok daha kısa sürede sonuç alınabilir, en ince tüyler bile yok edilebilmektedir.
 
 
 
 
 
 

 

Lazer Epilasyon – Lazer Epilasyon Nedir?