Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon Nedir?

Cildimizdeki istenmeyen tüylerin lazer ışığı kullanılarak kalıcı olarak yok edilmesine lazer epilasyon denir. Lazer epilasyon tekniği etkin, hızlı ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış güvenilir bir tedavi yöntemidir. Lazer epilasyon yöntemi 1997 yılından beri kullanılmaktadır ve ülkemizde ilk uygulayan iki merkezden biri biziz. Lazer epilasyon da istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye, uygun dalga boylu lazer ışınları yine uygun doz, süre ve uygun lazer başlıkları ile uygulanmakta ve çevre dokuya minimal ve geçici etki etmektedir. Lazer ışınları, kıl köklerini çevre dokuya zarar vermeden yok etmekte ve bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama 6-8 seans sonunda istenmeyen kılların % 80-90’ından kalıcı olarak kurtulmayı sağlamaktadır. 
 
LAZER EPİLASYON HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?
Lazer epilasyon pratik olarak göz çevresi dışında, kılın lazere uygun olduğu her bölgeye yapılabilir. Ancak en sık uygulanan bölgeler kadınlarda yüz, koltuk altı, bikini, bacak ve kollar; erkeklerde ise ense, boyun, elmacık kemikleri ve sırt gibi böler en çok tercih edilen bölgelerdir. 
 
LAZER EPİLASYONDA YAŞ SINIRLAMASI VAR MIDIR?
Kıl gelişiminin tamamlanmamış olması nedeni ile uygulanmasında sakınca olmadığı halde 15 yaş altı kişilerde uygulamayı tercih etmiyoruz. Ancak sosyal anlamda hastayı önemli ölçüde rahatsız ediyor ise seansların uzun sürebileceği konusunda uyarıda bulunarak uygulama yapabiliyoruz. Uygulamada üst yaş sınırı yoktur. Ama kıllar beyazlaşmışsa lazer etki etmez. 
 
LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANMAZ?
Epilepsi hastalarına, hamilelere, ışıkla tetiklenen bir hastalığı olanlara uygulanmaz. Ayrıca çok açık renkli, kızıl renkli ve veya beyaz tüylere lazerin faydalı olmaması nedeniyle lazer yapılamaz. Beyaz tenli ve koyu renkte kıla sahip kişilerde sonuç çok tatmin edicidir. 
 
LAZER EPİLASYONDAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR NELERDİR?
Tüy yapısını görmek istememiz nedeni ile ilk görüşmeye gelirken tüylerin uzun olması önerilir. Ağda veya epilatör gibi kılı kökünden alan bir yöntemden sonra yüz bölgesinde en az 10 gün, diğer vücut bölgelerinde 2 hafta beklenilir. Ayrıca uygulama açısından bronz olmamalıdır. Lazer epilasyon sonrasında ve seanslar arasında hasta normal gündelik yaşantısına dönebilir. İşine gidebilir, duş alabilir, makyaj yapabilir. Güneş gören bir bölgeye yapılan uygulamalardan sonra güneş koruyucu sürülmelidir. Seans aralarında çıkan tüyler sadece jilet, makas gibi yöntemlerle kısaltılabilir. Tüylerin çekilmemesi gerekir. Ayrıca seans dozunu azaltabileceği ve yan etki olasılığını arttırabileceği için bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır.
 
 
Neden Kliniklerde Epilasyon Yaptırmalıyız ?
 
Lazer epilasyon yapılan kurum sağlık bakanlığı onayında Poliklinik, hastane veya Tıp Merkezi olmalı ve hekimi olmalıdır.
 
Konunun uzmanlarının denetiminde çalışan hastaneler ve kliniklerle ön görüşme yapmanızı öneriyoruz. Özel Formmed Polikliniği olarak Nd-Yag ve Alexandrite lazerlerin birlikte bulunması gereğine inanıyoruz.
 
Kurallara uygun yapılan hiçbir lazer türünün kötü sonuçlara yol açmadığını belirtmemiz gerekir. Güvenli ve etkin şekilde olması için kıl ve cilt tipine göre değerler doğru belirlenmeli. 
 
Cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına bakılarak doğru enerji tespit edilmeli. Bu belirleme aşamasında, mutlaka uzman doktorunuz görmesi gerekmektedir.
 
Lazer Epilasyon Nedir?