Lazer Epilasyon Sonrası Ne Yapmalı?

Lazer Epilasyon Sonrası Ne Yapmalı?

Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, vücutta oluşan kıllanmanın giderilmesinde en etkili medikal teknolojidir. İnsanlar lazer epilasyon tekniği öncesinde çok farklı yöntemler kullanıyorlardı. Bu yöntemlerin çoğu uzun süreli ve kalıcı olmuyordu. Lazer epilasyon bu sorunu gidermede en etkili medikal estetik yöntemidir.

 

Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat edilmeli?

Lazer epilasyona gelmeden bir hafta öncesine kadar kökünden kıl alma (ağda vb.) işlemi yapılmaması gerekir. Lazer epilasyona gelirken aşırı uzamış olan kıllar makas veya jilet yardımıyla kısaltılabilir. Lazer epilasyon öncesi tüyleri sarartma veya boyama gibi işlemlerin yapılmaması gerekir. Lazer epilasyona gelmeden 15 gün öncesine kadar cilde herhangi bir pealing yapılmamalıdır. Lazer epilasyon yapılacak bölge temiz olmalı, epilasyon yapılacak olan bölgede makyaj olmamalıdır. Son 6 ay içerisinde “roaccutane” kullanılmamış olunması gerekmektedir.

 

Lazer epilasyon nasıl yapılır?

Lazer epilasyon süreci, epilasyon yapılacak olan bölgenin temizlenmesi, bölgedeki uzun olan kılların kısaltılarak epilasyona uygun hâle getirilmesi ve lazer cihazı ile taranması şeklinde üç aşamadan oluşmaktadır. Lazer epilasyona başlamadan önce, epilasyon yapılacak bölgeye özel bir jel sürülür. Daha sonra ten ve kıl rengine göre size en uygun lazer epilasyon cihazı ile epilasyon yapılacak bölge taranır. Bu işlem kıl yoğunluğuna göre birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. Bir seans yaklaşık olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında sürmekte ve seans aralıkları 4-8 hafta arasında değişmektedir. Tedavinin bitmesi için gerekli olan seans sayısı 3 ile 6 seanstır. Lazer epilasyon tedavisi hem kısa sürmekte hem de kısa sürede sonuç alınmaktadır.

 

Lazer Epilasyon Sonrası

Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ile 10 gün içinde uzayarak dökülmeye başlar. Kişinin cilt hassasiyetine göre 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık oluşabilir. Epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, pealing gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır. Hormonal bozukluğu olan kişilerde seans sayıları daha az veya daha fazla olabilmektedir. Her seans sonrası kıl yoğunluğu % 15-20 arasında azalacaktır. Epilasyon uygulandıktan sonra 3 gün yoğun güneş ışığından korunulmalıdır. Güneşe çıkmak gerekiyorsa koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.

Lazer Epilasyon Sonrası Ne Yapmalı?