LAZER EPİLASYONUN FAYDALARI NELER?

LAZER EPİLASYONUN FAYDALARI NELER?

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın sağlıklı ve güvenilir tek yoludur. Kıl kökleri, verilen ısı ile kıl kökleri yok edilirken, cilt zarar görmez. Kök yok olduğu için kılın tekrar çıkma ihtimali en aza indirgenmiş olur. İstenmeyen tüylerin alınmasına yönelik klasik yöntemler (ağda, cımbız, epilatörler) kısa süreli çözümler getirmektedir. Lazer epilasyon, vücudun göz çevresi (Göz çukuru hariç) her bölgesinde kolaylıkla uygulanabilir.

 

LAZER EPİLASYON NASIL YAPILIR?

Öncelikle uygulama yapılacak bölgede kıl renginin değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme yapıldıktan ve uygun olan cihaz seçildikten sonra, lazer cihazı üzerinde kişinin kıl ve deri yapısına uygun olan enerji seçilerek en iyi sonuç elde etmeye çalışılır. Kişinin gözünü korumak adına gözlüğünün mutlaka takılmış olması gerekir. Cildin üzerinde krem ve makyajın olmadığından emin olduktan sonra, uygulamaya başlanabilir.

 

LAZER EPİLASYON YAN ETKİLERİ

Lazer epilasyonun sonrası ciltte kızarıklık, yanma hissi, hafif kaşıntı gibi durumlar görülebilir. Fakat bu tepkiler ciltte kalıcı bir hasar oluşturmaz geçici tepkilerdir.

 

LAZER EPİLASYONUN ZARARLARI VAR MIDIR?

Lazer epilasyonun kalıcı hiçbir zararı yoktur.

 

LAZER EPİLASYON FAYDALARI NELERDİR?

Lazer epilasyonun en önemli faydası istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmaktır. Ağrısı az olan bir yöntem olduğu için hastalar çok kısa sürede tedaviye adapte olabilir. Bacak, göğüs, sırt, kol gibi geniş bölgelerde kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Hızlı bir yöntemdir. Cilt hastalıkları veya kanser gibi hastalıklara yol açmaz.

 

LAZER EPİLASYON KİMLERE YAPILMAZ?

  • Hamile olan bayanlarda
  • Kalp pili olan kişilerde
  •  Deri hastalığı olan kişilerde ve cilt kanseri olan kişilerde lazer epilasyon yapılmaz.

 

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup seans sırasında kişinin ten rengi kendi ten rengine yakın olması gerekmektedir. Lazer epilasyon yapılacak bölgenin en az 20 gün içerisinde kökten alma işlemi (ağda, cımbız, ip, epilatör) yapılmaması gerekmektedir. Lazer epilasyon yapılacak bölgedeki kıllar en az 3 gün öncesinde jiletle kısaltma işlemi yapılması gerekmektedir. Cildi soyucu ürünler kullanılıyorsa (glikolik asit, retinotik asit gibi) 15 gün önce bırakılmış olması gerekmektedir.

 

LAZER EPİLASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Hastaların lazer epilasyon tedavisinden sonra dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

  • 1 hafta boyunca güneşe çıkmamaları gerektiğidir.
  •  Sıcak su ile temastan kaçınmalıdırlar.
  • En az 3 gün kese yapmamalıdırlar.
  • Lazer epilasyon işleminden sonra en az 50 faktör güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir. Lazer epilasyon sonrası hastalar normal yaşantılarına devam edebilmektedirler.

 

LAZER EPİLASYON SONUÇLARI KALICI MIDIR?

Öncelikle lazer epilasyon tedavisi uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Ayrıca cihazlar son teknoloji olmakla beraber hastanın kıl yapısının uygun olup olmadığı tespit edilip bölgeye göre seans sayıları belirlenmeli ve kıl yapısına uygun cihaz seçilip tedavi uygulandığında sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

LAZER EPİLASYONUN FAYDALARI NELER?